We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
SPORLAN - Thermostatic Expansion Valve (EBS-TYPE) EBSSE-6-C 5X7 ODF 5'
PKR 43,600.00
SKU
MD-00712
- Buy 3 for PKR 41,420.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 40,112.00 each and save 8%
Thermostatic Expansion Valve SPORLAN (EBS-TYPE)
The Sporlan Type EBS balance ported thermostatic expansion valves have a brass bar stock body with extended ODF connections, adjustable superheat, long lasting replaceable power element and accessible internal parts. Each valve is factory tested to ensure positive leak-free performance. The balance port design provides perfect pin and port alignment and prevents pressure drop across the valve from influencing valve operation. Depending on its capacity, makes it suitable for bi-directional operation.
FEATURES:
- Balance port design provides perfect pin and port alignment and prevents pressure drop across the valve from influencing valve operation
- Thermostatic charges available to match system conditions
- Available with external equalizer
- Design working pressure of 450 psi (31-bar)
SPECIFICATIONS:
- MAXIMUM Pressure (PSI): 450
- EQUALIZER METHOD: Externally Equalized
- STRAINER TYPE: 12 Mesh Permanent
- ELEMENT: 83
APPLICATIONS:
- Systems with widely varying operating conditions
- Capacity ranges from 8 to 20 tons R-22
- Supermarket rack systems
- Air Conditioning – Residential, Commercial, Chillers
- Transportation – Units on Truck/Trailer, Bus and Vans
- Air Conditioning
- Refrigeration
- Transportation
- Industrial – Food Storage units
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Thermostatic Expansion Valve SPORLAN (EBS-TYPE)
| Part Number | EBSSE-6-C 163708 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.500000 |
| Manufacturer | SPORLAN |
| Product Availability | Available on Demand |
| Product Type | EBS |
| Refrigerant Type | R-404A |
| Thermostatic Charge | C |
| Nominal Capacity(Ton) | 6 |
| Inlet Connection | 5/8" ODF |
| Outlet Connection | 7/8" ODF |
| Capillary Length (Inch) | 5' |
Write Your Own Review