Texas: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK/TO-263-3 - LM1086ISX-3.3/NOPB
PKR 750.00
SKU
MD-01877
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C