We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Texas Instruments - Dual D Type Positive Edge Triggered Flip Flop With Preset Clear SN74LS74AN
PKR 85.00
SKU
MD-01184
- Buy 5 for PKR 80.75 each and save 5%
- Buy 25 for PKR 78.20 each and save 8%
- Buy 100 for PKR 68.00 each and save 20%
Texas Instruments - Dual D Type Positive Edge Triggered Flip Flop With Preset Clear SN74LS74AN
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Series | 74LS |
Packaging ![]() |
Tube ![]() |
| Part Status | Active |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Type | D-Type |
| Output Type | Differential |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Clock Frequency | 33MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 25ns @ 2.5V, 15pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Current - Quiescent (Iq) | 8mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Part Number | 74LS74 |
| Part Number | SN74LS74AN |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.002000 |
| Manufacturer | Texas Instrument |
| Product Availability | In Stock |
| Voltage (Min) | NA |
| Voltage (Max) | NA |
| Power | NA |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | NA |
Write Your Own Review
