TE Connectivity: Thick Film Resistor - 10KOhm 1206 1% 1/4W AEC-Q200 Automotive Moisture Resistant - CRGCQ1206F10K
PKR 10.00
SKU
MD-01457
  • Buy 25 for PKR 9.00 each and save 10%
  • Buy 100 for PKR 7.50 each and save 25%
  • Buy 250 for PKR 6.50 each and save 35%
  • Buy 1000 for PKR 5.50 each and save 45%
  • Buy 2500 for PKR 4.50 each and save 55%
Product Attribute Attribute Value
TE Connectivity
Reel
10 kOhms
250 mW (1/4 W)
1 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 125 C
200 V
1206
Automotive Grade
Height: 0.55 mm
Length: 3.1 mm
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Width: 1.55 mm
Product Type: Thick Film Resistors
Part # Aliases: 3-2176343-7
Unit Weight: 0.000550 oz
More Information
Part Number CRGCQ1206F10K
Manufacturer TE Connectivity
Weight (KG) 0.001000
Resistance Value (Ohm) 10K Ohm
Power Rating 0.25W (1.4W)
Tolerance 1%