We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
SMC: Reed Switch Electric Actuator Switch - D-B54
PKR 9,850.00
Only 1 left
SKU
MD-01733
- Buy 3 for PKR 9,357.50 each and save 5%
SMC Band Mounting Proximity Reed Switch
SMC proximity reed switch which is band mounting and are designed for use with CG1, CLA, NCG and NCM series of Cylinders
Specifications
| Attribute | Value |
| Manufacturer Series | D-B |
| Compatible With | CG1, CLA, NCG, NCM |
| Type | Reed Switch |
| LED Indicator | Yes |
| Voltage Rating | 24 V dc, 100 V ac, 110 V ac, 200 V ac, 220 V ac |
| Voltage Drop | <2.4V |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Part Number | D-B54 |
|---|---|
| Manufacturer | SMC Corporation |
| Weight (KG) | 0.050000 |
| Product Availability | Available on Demand |
Write Your Own Review