We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Smart Tracked Chassis Tank RP5
PKR 5,220.00
SKU
MD-00338
- Buy 2 for PKR 4,960.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 4,800.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 4,700.00 each and save 10%
The RP5 tracked chassis is a mobile robot platform that uses caterpillar treads to drive over a variety of surfaces, turn in place, and smoothly handle small bumps and obstacles.
The RP5 tracked chassis is a mobile robot platform that uses caterpillar treads to drive over a variety of surfaces, turn in place, and smoothly handle small bumps and obstacles. Simply connect a robot controller or motor controller to the included 6-AA battery and two DC motors to get the platform moving.
The chassis features a durable gray plastic body with room to house the included battery holder and some additional electronics, rubber treads for tackling uneven surfaces, and powerful motors that are strong enough to lift its own weight and let it achieve speeds as high as 6 in/s (15 cm/s).
FEATURES:
- Durable plastic body
- 6-AA battery holder included
- Two brushed DC motors with 210 mA free run and 2.4 A stall current at 7.2 V
- Maximum speed of 6 in/s (15 cm/s) at 7.2 V
- Ability to scale inclines limited only by friction
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Smart Tracked Chassis Tank RP5
| Weight (KG) | 0.450000 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Voltage (V) | 7.2 |
| Power | NA |
| Current (A) | 160-180 m |
| Frequency | NA |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Motor Type | DC Brushed motors |
| Revolutions Per Minute | 30cm / s (at 12V voltage, can reach 42cm / s) |
| Num of Encoder | 0 |
| Dimension | 180mm x135mm x58mm |
| Wheel Dimension | NA |
| Drive Type | 4WD |
| No. of Motors | 2 |
| Manufacturer | Made in China |
Write Your Own Review