We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Remote Control Decoder IC PT2272-M4 (DIP-18)
PKR 110.00
SKU
MD-00774
- Buy 10 for PKR 104.50 each and save 5%
- Buy 50 for PKR 101.20 each and save 8%
- Buy 250 for PKR 99.00 each and save 10%
- Buy 1000 for PKR 93.50 each and save 15%
Remote Control Decoder IC PT2272-M4 (DIP-18)
PT2272 is a remote control decoder paired with PT2262 utilizing CMOS Technology. It has 12-bit of tri-state address pins providing a maximum of 531,441 (or 312) address codes; thereby, drastically reducing any code collision and unauthorized code scanning possibilities. PT2272 is available in several options to suit every application need: variable number of data output pins, latch or momentary output type.
FEATURES:
- CMOS Technology
- Low Power Consumption
- Very High Noise Immunity
- Up to 12 Tri-State Code Address Pins
- Up to 6 Data Pins
- Wide Range of Operating Voltage: VCC=4~15V
- Single Resistor Oscillator
- Latch or Momentary Output Type
RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- Car Security System
- Garage Door Controller
- Remote Control Fan
- Home Security/Automation System
- Remote Control Toys
- Remote Control for Industrial Use
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Remote Control Decoder IC PT2272-M4 (DIP-18)
| Part Number | PT2272-M4 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.010000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | PT2272-M4 |
| Voltage (Min) | 4V |
| Voltage (Max) | 15V |
| Power | NA |
| Temperature Range (Min) | -20°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 18 |
| SMD_Package | DIP |
Write Your Own Review