We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Raspberry Pi Zero Model Broadcom BCM2835 Kit
Special Price
PKR 2,500.00
Regular Price
PKR 3,000.00
SKU
MD-00251
- Buy 3 for PKR 2,370.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 2,300.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 2,250.00 each and save 10%
Raspberry Pi Zero Model Broadcom BCM2835 Kit
FEATURES:
- Broadcom BCM2835 ARMv6 system-on-a-chip, running at up to 1GHz
- 512MB on-board RAM
- MicroSD port for OS and storage
- Micro-B USB for data
- Micro-B USB for power
- Unpopulated 40-pin GPIO connector
- Compatible with existing HAT addons
PIN CONFIGURATIONS:

PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Raspberry Pi Zero Model Broadcom BCM2835
- 1 X Mini-HDMI to HDMI adaptor
- 1 X Micro-B USB to USB A female cable
- 1 X 2x20 0.1" male GPIO Header
| Weight (KG) | 0.100000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (V) | 5 |
| Current (A) | 160m |
| Model | Broadcom BCM2835 |
| Processor | 1GHz ARM11 core (40% faster than Raspberry Pi 1) |
| Operating System | Linux, installed via NOOBS |
| Hardrive | SD Card |
| Memory | 512 MB |
| Output Port | HDMI and OTG Ports |
| Num of Ports | 3 |
| Size (mm) | 65mm x 30mm x 5mm |
Write Your Own Review