We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Rain Detector Sensor Module For Arduino
Special Price
PKRĀ 380.00
Regular Price
PKRĀ 550.00
Only 1 left
SKU
MD-00246
This module allows you measure moisture via analog output pins and it provides a digital output when a threshold of moisture is exceeded.The module is based on the LM393 op amp
This module allows you measure moisture via analog output pins and it provides a digital output when a threshold of moisture is exceeded.The module is based on the LM393 op amp.It includes the electronics module and a printed circuit board that “collects” the rain drops. As rain drops are collected on the circuit board, they create paths of parallel resistance that are measured via the op amp.The lower the resistance (or the more water), the lower the voltage output. Conversely, the less water, the greater the output voltage on the analog pin. A completely dry board for example will cause the module to output five volts.
FEATURES:
- VCC: +5 Volts Power Source
- GND: Ground or negative power source
- DO: Digital Output. Goes low when moisture exceeds set threshold.
- A0: Analog Output - Zero to five volts. The lower the voltage, the greater the moisture.
- Power LED: Indicates that power is applied
- Output LED: Illuminates when moisture has exceeded threshold set by sensitivity adjustment.
- Sensitivity Adjustment: Clockwise is more sensitive. Counterclockwise is less sensitive.
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 x Rain Detector Sensor Module For Arduino
- 1 x Rain Module
- 2 x Dupont Cables
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.012000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 3.3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Current (A) | NA |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | Digital and Analog |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | 4 |
| Size (mm) | 3.2 cm x 1.4 cm |
Write Your Own Review