We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Pulse Sensor AMPED For Arduino
PKR 650.00
SKU
MD-00226
- Buy 3 for PKR 617.50 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 598.00 each and save 8%
The Pulse Sensor Amped is a plug-and-play heart-rate sensor for Arduino. It can be used by students, artists, athletes, makers, and game & mobile developers who want to easily incorporate live heart-rate data into their projects.
The Pulse Sensor Amped is a plug-and-play heart-rate sensor for Arduino. It can be used by students, artists, athletes, makers, and game & mobile developers who want to easily incorporate live heart-rate data into their projects.It essentially combines a simple optical heart rate sensor with amplification and noise cancellation circuitry making it fast and easy to get reliable pulse readings. Also, it sips power with just 4mA current draw at 5V so it’s great for mobile applications.
Simply clip the Pulse Sensor to your earlobe or finger tip and plug it into your 3 or 5 Volt Arduino and you’re ready to read heart rate! The 24" cable on the Pulse Sensor is terminated with standard male headers so there’s no soldering required.
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Pulse Sensor AMPED For Arduino
- 1 X Cable
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.004800 |
| Manufacturer | Made in China |
| Product Availability | Available on Demand |
| Voltage (Min) | 3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Current (A) | 4m |
| Frequency | NA |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | NA |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Operating System | Andriod |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | 3 |
| Diameter | 15.8mm |
Write Your Own Review