We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Power Push Button Switch Red - DS314R
PKR 80.00
Only 9 left
SKU
SW-02078
- Buy 5 for PKR 76.00 each and save 5%
- Buy 25 for PKR 73.60 each and save 8%
Specifications:
| Model number | 10mm DS series |
| Mounting dimensions | φ10 |
| Contact resistance | 50mΩ max |
| Insulation resistance | 100MΩ min |
| Dielectric strength | 1500Vac, 50Hz for 1min |
| Mechanical Life | 2x105 cycles |
| Electrical life | 5x104 cycles |
| IP degree | IP40 |
| Terminals | 2 pin |
| Operation temperature | -25 to 55℃ |
| Operation humidity | 45 to 85% RH, no-condensation |
| Alias name | 10mm DS series push button switch, pushbutton |
DS-211 push button drawing
DS-314 push button drawing
DS-316 push button drawing
DS-450 push button drawing
DS-461 push button drawing
Features:
- Anti corrosion, acid, alkali and heat resistant.
- Used in industrial controlling circuits for controlling in electromagnetic starter, Contactor, Relay and other electric circuits.
- High quality metal material & waterproof protection can be used in wet or dusty environment.
- Made of solid plastic and alloy material, strong and durable, long service time.
- Great for cars, trucks, ignition systems, home doorbell, car horn, small household appliances, light decoration
| Part Number | DS-314-R |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.005000 |
| Packing Unit | 1 Piece |
| Product Availability | In Stock |
Write Your Own Review