Pololu - Step-Down Voltage Regulator D24V10F12 12V, 1A 2834
Special Price PKR 3,650.00 Regular Price PKR 4,200.00
Only 3 left
SKU
MD-02834
The compact (0.5″ × 0.7″) D24V10F12 synchronous buck voltage regulator takes an input voltage of up to 36 V and efficiently reduces it to 12 V while allowing for a maximum output current of 1 A.
The D24V10Fx family of step-down voltage regulators features the Intersil ISL85410 1A synchronous buck regulator and generates lower output voltages from input voltages as high as 36 V. They are switching regulators (also called switched-mode power supplies (SMPS) or DC-to-DC converters) with typical efficiencies between 80% and 95%, which is much more efficient than linear voltage regulators, especially when the difference between the input and output voltage is large. These regulators have a power-save mode that activates at light loads and a low quiescent (no load) current draw, which make them well suited for applications that are run from a battery. These regulators are available in five different fixed output voltages:
Alternatives available with variations in these parameter(s): output voltageSelect variant…
Features
  • Fixed 3.3 V, 5 V, 6 V, 9 V, or 12 V output (depending on regulator version) with 4% accuracy
  • Maximum output current: 1 A
  • Typical efficiency of 80% to 93%
  • 500 kHz switching frequency (when not in power-save mode)