Phoenix Contact Single Relay - REL-IR4/L-230AC/4X21
PKRĀ 600.00
SKU
PC-00013
  • Buy 20 for PKRĀ 570.00 each and save 5%
FEATURES:
  1. Test voltage relay winding/relay contact: 2.5 kVrms (50 Hz, 1 min.)
  2. Test voltage PDT/PDT: 2 kVrms (50 Hz, 1 min.)
  3. Operating mode: 100% operating factor
  4. Degree of protection: RT I
  5. Mechanical service life: Approx. 2 x 107 cycles
  6. Designation: Air clearances and creepage distances between the power circuits
  7. Standards/regulations: IEC 60664
  8. Rated insulation voltage: 250 V AC
  9. Pollution degree: 2
  10. Overvoltage category:            II
  11. Designation: Standards/regulations
  12. Standards/regulations: IEC 61810
  13. Mounting position: any
SPECIFICATION:
  1. Nominal input voltage UN: 230 V AC
  2. Input voltage range in reference to UN: see diagram
  3. Typical input current at UN: 6.5 mA
  4. Typical response time: 5 ms ... 15 ms (depending on phase relation)
  5. Typical release time range: 5 ms ... 20 ms (depending on phase relation)
  6. Status display: Yellow LED
  7. Contact type: 4 PDTs
  8. Contact material: AgNi
  9. Maximum switching voltage: 250 V AC/DC
  10. Minimum switching voltage: 5 V (At 24 mA)
  11. Min. switching current: 5 mA (at 24 V)
  12. Maximum inrush current: 16 A (20 ms, N/O contact)
  13. Limiting continuous current: 6 A
  14. Switching capacity min: 0.12 W
PARAMETERS:
  1. Width: 21.2 mm
  2. Height: 35.6 mm
  3. Depth: 27.5 mm