Phoenix Contact PrintedCircuit Board Connector MCVW 1.5/3-STF-3.5 (1863013)
PKR 279.00
SKU
MD-00676
 FEATURES:
  1. Range of articles: MCVW 1,5/..-STF
  2. Type of contact: Female connector
  3. Number of positions: 3
  4. Insulating material group: I
  5. Rated surge voltage (III/3): 2.5 kV
  6. Rated surge voltage (III/2): 2.5 kV
  7. Rated surge voltage (II/2): 2.5 kV
  8. Rated voltage (III/3): 160 V
  9. Rated voltage (III/2): 160 V
  10. Rated voltage (II/2): 320 V
  11. Connection in acc. with standard: EN-VDE
  12. Nominal current IN: 8 A
  13. Maximum load current: 8 A (with 1.5 mm² conductor cross section)
  14. Internal cylindrical gage: A1
CLASSIFICATIONS:
eCl@ss:
  1. eCl@ss 4.0: 272607xx
  2. eCl@ss 4.1: 27260701
  3. eCl@ss 5.0: 27260701
  4. eCl@ss 5.1: 27260701
  5. eCl@ss 6.0: 27260704
  6. eCl@ss 7.0: 27440402
  7. eCl@ss 8.0: 27440309
  8. eCl@ss 9.0: 27440309
 ETIM:
  1. ETIM 3.0: EC001121
  2. ETIM 4.0: EC002638
  3. ETIM 5.0: EC002638
  4. ETIM 6.0: EC002638
UNSPSC:
  1. UNSPSC 6.01: 30211810
  2. UNSPSC 7.0901: 39121409
  3. UNSPSC 11: 39121409
  4. UNSPSC 12.01: 39121409
  5. UNSPSC 13.2: 39121409
RELATED DOCUMENTS:
  1. DataSheet
PARAMETERS:
  1. Pitch: 3.5 mm
  2. Dimension a: 7 mm