Panasonic: Programable Logic Controller PLC 16 Inputs, 8 Outputs, 24V - FPG-C24R2H
PKR 108,000.00
Only 2 left
SKU
MD01640
Panasonic FPG PLC CPU - 16 Inputs, 8 Outputs, Ethernet, ModBus Networking, RS232C Interface
Sigma PLC CPU
Embedded RISC processor grants the user high speed operation (0.32 Цsec/step per basic instruction)
Program upload inhibition function
MODBUS master/slave RTU Compatibility
Serial "tool port" provides a point of access for general purpose serial communications
Up to 4,096 internal relay points and 2,048 link points available
Panasonic Sigma PLC
Specifications
Attribute Value
For Use With Minas A4 Servo Drives
Manufacturer Series FPG
Number of Inputs 16
Voltage Category 24 V dc
Output Type Relay
Number of Outputs 8
Network Type Ethernet, ModBus
Program Capacity 32000 Steps
Programming Interface RS232C
Minimum Operating Temperature 0°C
Memory 256K Words
Dimensions 90 x 25 x 60 mm
Maximum Operating Temperature +55°C
Output Current 4.5 A
Depth 60mm
Length 90mm
Width 25mm