Nextion: Intelligent Capactive Touch IPS Display Screen - NX1060P101-011C-I
PKR 52,800.00
SKU
MD-01690
  • Buy 3 for PKR 50,160.00 each and save 5%
Nextion is a Human Machine Interface (HMI) solution combining an onboard processor and memory touch display with Nextion Editor software for HMI GUI project development. Using the NEXTION Editor software, you can quickly develop the HMI GUI by drag-and-drop components (graphics, text, button, slider etc.) and ASCII text based instructions for coding how components interact at display side. Nextion HMI display connects to peripheral MCU via TTL Serial (5V, TX, RX ,GND) to provide event notifications that peripheral MCU can act on, the peripheral MCU can easily update progress and status back to Nextion display utilizing simple ASCII text based instructions.
Go Shopping: NX1060P101-011C-I (IM190411002)
Nextion Models
Nextion Type Intelligent Series
Nextion Models NX1060P101-011C-I (10.1 inch IPS capacitive touchscreen without enclosure)
Specifications
  Data Description
Color IPS 65K 65536 colors 16 bit 565, 5R-6G-5B
Layout size 258mm(L)×152mm(W)×11.5mm(H) NX1060P101-011C-I
Active Area (A.A.) 235.00mm(L)×143.00mm(W)
Visual Area (V.A.) 222.72mm(L)×125.28mm(W)
Resolution 1024×600 pixel Also can be set as 600×1024
Touch type Capacitive
Touches > 1 million
Backlight LED
Backlight lifetime (Average) >30,000 Hours
Brightness  300nit 0% to 100%, the interval of adjustment is 1%
Weight 535g
Electronic Characteristics
  Test Conditions Min Typical Max Unit
Operating Voltage   4.75 5 6.5 V
Operating Current VCC=+5V, Brightness is 100% 800 mA
SLEEP Mode 170 mA
Power supply recommend:5V, 2.0A, DC
Working Environment & Reliability Parameter
Working Temperature 5V, Humidity 60% -20 25 70 °C
Storage Temperature   -30 25 85 °C
Working Humidity 25°C 10% 60% 90% RH
Interfaces Performance
Serial Port Baudrate Standard 2400 9600 921600 bps
Output High Voltage (TXD) IOH=1mA 3.0 5.0 Vin V
Output Low Voltage(TXD) IOL=-1mA   0.1 0.2 V
Input High Voltage(RXD)   3.0 5.0 Vin V
Input Low Voltage(RXD)   -0.7 0.0 1.3 V
Serial Port Mode 3.3V/5.0V TTL
Serial Port 4Pin_2.54mm
USB interface NO
SD card socket Yes (FAT32 format), support maximum 32G Micro SD Card
* microSD card socket is exclusively used to upgrade Nextion firmware /HMI design
Extended IO 8 Digital extended GPIO
IO0-IO7 support input, output and component binding event
IO6-IO7 support PWM
RTC built-in RTC support (Battery type: CR1220)
Vin: the input voltage of power supply
Memory Features
Memory Type Test Conditions Min Typical Max Unit
FLASH Memory Store fonts and images     120 MB
User Storage EEPROM     1024 BYTE
RAM Memory Store variables     512 KB
Instruction Buffer Instruction Buffer     4096 BYTE
Audio Features
Speaker Parameter Min Typical Max Unit
Power 16Ω 0.5W   0.5   W