Nextion - Nextion 4.3” Enhanced Series HMI Touch Display NX4827K043
PKR 12,900.00
SKU
MD-01129
  • Buy 3 for PKR 12,255.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 11,868.00 each and save 8%
Overview
Features
  • Supports built-in RTC
  • Supports GPIO
  • SD Card interface: support max max 32G Micro TF/SD card (FAT32 file format)
  • Flash data storage space: 32MB
  • EEPROM: 1024 bytes
  • RAM: 8192 bytes
  • Instruction buffer: 1024 bytes
  • Color: 65K (65536) colors
  • Resolution: 480×272 pixel
  • Adjustable Brightness: 0~230 nit- the interval of adjustment is 1%
Specification
  • Visual Area:95.04mm(L)×53.86mm(W)
  • Layout size: 120(L)×74(W)×6.2(H)
  • Touch type: Resistive
  • Backlight: LED
  • Backlight lifetime (Average): >30,000 Hours
  • Net Weight: 93.8 g
  • Recommended power supply: 5V 1A DC
  • Certificates: CE/EMC, RoHS(certificates)
Package includes
1× 4.3" Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
Additional information
Display Size
4.3″
Resolution
Touch Panel
RTP
MCU
108 MHz
Flash
32 MB
SRAM
8192 Byte
EEPROM
1024 Byte
GPIOs
8, IO0-IO7 support input, output and component binding event, IO4-IO7 support PWM
RTC
Yes (CR1220)
Input Power
DC 5V 1A
USART Port
XH2.54 4P
Storage Temperature
-30 ~ 85 °C
Working Temperature
-20 ~ 70 °C