N-Channel MOSFET SPA20N60C3 (600V/20.7A)
PKR 150.00
SKU
MD-00652
SPECIFICATIONS:
  1. Mounting Style: Through Hole
  2. Number of Channels: 1 Channel
  3. Transistor Polarity: N-Channel
  4. Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 600 V
  5. Id - Continuous Drain Current: 20.7 A
  6. Drain-Source Resistance: 190 mOhms
  7. Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V
  8. Minimum Operating Temperature: - 55 C
  9. Maximum Operating Temperature: + 150 C
RELATED DOCUMENTS:
  1. Datasheet.
PACKAGE INCLUDES:
  1. 1 X N-Channel MOSFET SPA20N60C3 (600V/20.7A)
More Information
Weight (KG) 0.020000
Manufacturer Infineon Technologies
Model Number SPA20N60C3
Voltage (Min) NA
Voltage (Max) 600V
Power NA
Current (A) 20.7
Temperature Range (Min) -55°C
Temperature Range (Max) 150°C