Taiyo: Multilayer Ceramic Capacitor MLCC - 1uF 0603 50V 10% X7R - UMK107AB7105KA-T
PKR 20.00
SKU
MD-01227
  • Buy 25 for PKR 18.00 each and save 10%
  • Buy 100 for PKR 15.00 each and save 25%
  • Buy 250 for PKR 13.00 each and save 35%
  • Buy 1000 for PKR 11.00 each and save 45%
  • Buy 2500 for PKR 9.00 each and save 55%
Multilayer Ceramic SMD Capacitor MLCC 0603 1µF ±10% 50V UMK107AB7105KA-T
Product Attributes Select All
Categories
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging ? Cut Tape (CT) ?
Part Status Active
Capacitance 1µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)