Multilayer Ceramic Capacitors MLCC 600S180JT250XT
PKR 150.00
Only 6 left
SKU
MD-01119
  • Buy 10 for PKR 135.00 each and save 10%
  • Buy 25 for PKR 115.00 each and save 23%
  • Buy 100 for PKR 97.00 each and save 35%
  • Buy 250 for PKR 75.00 each and save 50%
  • Buy 1000 for PKR 62.00 each and save 59%
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 250volts 18pF 5% 600S180JT250XT
 Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Manufacturer: American Technical Ceramics (ATC)
RoHS: RoHS Compliant Details
Series: 600S
Capacitance: 18 pF
Voltage Rating DC: 250 VDC
Dielectric: C0G (NP0)
Tolerance: 5 %
Case Code - in: 0603
Case Code - mm: 1608
Height: 0.89 mm
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Product: RF Microwave / High Q
Packaging: Cut Tape
Packaging: MouseReel
Packaging: Reel
Brand: American Technical Ceramics (ATC)
Length: 1.6 mm
Package / Case: NULL
Factory Pack Quantity: 500
Termination Style: SMD/SMT
Type: Ultra Low ESR, High Q, NP0 RF and Microwave Capacitor
Width: 0.81 mm