Microchip: PIC Microcontroller PIC16F727 20MHz 14KB TQFP-44 PIC16F727-I/PT 16F727
PKR 480.00
Only 8 left
SKU
MD-01567
  • Buy 3 for PKR 456.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 441.60 each and save 8%
  • Buy 50 for PKR 408.00 each and save 15%
  • Buy 250 for PKR 384.00 each and save 20%
Features:
  • Mid-Range core with 35 Instruction, 8 Stack Levels
  • Flash Program Memory
  • Internal 16MHz oscillator
  • I²C, SPI, AUSART
  • 2 X CCP (Caputure/Compare/PWM)
  • 14 Channel 8b ADC
Additional Features
      • Flash Program Memory
      • Internal 16MHz oscillator
      • I²C, SPI, AUSART
      • 14 Channel 8b ADC
      • 25mA Source/Sink current I/O
      • One 8-bit Timer (TMR0)
      • Two 16-bit Timer (TMR1/TMR2)
      • Watchdog Timer (WDT)
      • Enhanced Power-On/Off-Reset
      • Brown-Out Reset (BOR)
      • In Circuit Serial Programming™ (ICSP™)
      • Built-in mTouch™ capacative sensing module
      • Wide Operation Voltage Variant ‘F’ (1.8V – 5.5V)
      • eXtreme Low Power (XLP) ‘LF’ Variant (1.8V – 3.6V)