We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Luminosity Sensor Breakout-TSL2561 Board
Special Price
PKR 320.00
Regular Price
PKR 420.00
SKU
MD-00697
Luminosity Sensor Breakout-TSL2561 Board
The TSL2561 Luminosity Sensor Breakout is a sophisticated light sensor which has a flat response across most of the visible spectrum. Unlike simpler sensors, the TSL2561 measures both infrared and visible light to better approximate the response of the human eye. And because the TSL2561 is an integrating sensor (it soaks up light for a predetermined amount of time), it is capable of measuring both small and large amounts of light by changing the integration time.
The TSL2561 is capable of direct I2C communication and is able to conduct specific light ranges from 0.1 - 40k+ Lux easily. Additionally, the TSL12561 contains two integrating analog-to-digital converters (ADC) that integrate currents from two photodiodes, simultaneously.
FEATURES:
- Selectable detection modes
- High resolution 16-Bit digital output at 400 kHz I2C Fast-Mode
- Wide dynamic range: 0.1 - 40,000 LUX
- Wide operating temperature range: -40°C to 85°C
- Programmable interrupt function with User-Defined Upper and lower threshold settings
SPECIFICATIONS:
- I2C interfaces
- Power supply:3.3v ~ 5v
- A low supply current max of 0.6mA
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Luminosity Sensor Breakout-TSL2561 Board
| Part Number | TSL2561 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 3.3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Power | NA |
| Current (A) | 0.6m |
| Display Resolution (Pixels) | NA |
| Frequency | NA |
| Output Type | Digital |
| Range | 0.1 - 40,000 LUX |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | 70°C |
| Measurement Time | NA |
| Sensor Type | Luminosity Sensor |
| Baud Rate | NA |
| Interface | I2C |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review