We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Logic Gate IC SN74LS266 (DIP-14)
PKR 130.00
SKU
MD-00617
- Buy 10 for PKR 120.00 each and save 8%
- Buy 100 for PKR 117.00 each and save 10%
Logic Gate IC SN74LS266 (DIP-14)
SPECIFICATIONS:
- Logic Function: XNOR
- Number of Gates: 4 Gate
- Number of Input Lines: 2 Input
- Number of Output Lines: 1 Output
- High Level Output Current: - 0.1 mA
- Low Level Output Current: 8 mA
- Propagation Delay Time: 30 ns
- Supply Voltage - Max: 5.25 V
- Supply Voltage - Min: 4.75 V
- Maximum Operating Temperature: + 70 C
- Mounting Style: Through Hole
- Package / Case: PDIP-14
- Logic Type: 2-Input Exclusive-NOR
- Number of Bits: 4 bit
- Operating Supply Current: 13 uA
- Operating Supply Voltage: 5 V
- Operating Temperature Range: 0 C to + 70 C
- Output Type: TTL
- Quiescent Current: 8 mA
- Series: SN74LS266
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Logic Gate IC SN74LS266 (DIP-14)
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instrument |
| Model Number | SN74LS266 |
| Voltage (Min) | 4.3V |
| Voltage (Max) | 5.3V |
| Power | NA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 14 |
| SMD_Package | DIP |
Write Your Own Review