LASER TREE: 5W Optical Power Laser Engraver Module - LT-40W-F23
PKR 35,500.00
Only 3 left
SKU
MD-02246
  • Buy 3 for PKR 33,725.00 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 32,660.00 each and save 8%
5W Output Optical Power CNC Laser Module Kit, Beam Compression Spot Technology, Compatible with Most Laser Engraver Cutting Machine, 23mm Fixed Focus
Upgraded 40W Laser Module
LT-40W-F23 is a high performance fixed focus laser module for beginners. 5W optical power output, it adopts built-in beam compression optical technology, so that the beam size at the focal point is around 30um*130um. Due to the bean width of 30um in X-direction, it makes the engraving accuracy reach 0.03mm, making it possible to engrave photos with high resolution. It also has a strong cutting capability and can cut 4mm thick plywood at a time with a speed of 100mm / s. With comprehensive functions and high cost performance, it is the best choice for beginners.
Features:
  • Engraved mirror stainless steel, no need to paint black
  • Excellent Cutting Ability: Cutting 4mm thick plywood by one pass at a Speed of 80-100mm/s
  • Super fast engraving speed: 304 stainless steel, up to 800mm/min, focal length 23mm
  • Widely enraving and cutting material:
  • Widely compatibility:
Extreme Engraving
Adopting a laser spot compression technology, this new laser module has a focal spot of 30um x 130um, allows for a leap in power and accuracy. It can cut 4mm plywood in one pass. Fixed focus laser diode and upgraded heat dissipation design combined for a longer laser lifespan.
High Speed Engraving Stainless Steel
5W optical power with 30*130um beam size make the high power desity at focus possible.