We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Hitec: Giant Scale Servo Motor HS-805BB
PKR 17,450.00
Only 3 left
SKU
MD-00766
- Buy 3 for PKR 16,577.50 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 16,054.00 each and save 8%
Giant Scale Servo Motor HS-805BB
This beast is the Hitec HS-805BB servo. Able to take in 6 volts and deliver an impressive 343 oz-in. of maximum torque at 0.14 sec/60°, this is a heavy duty servo and is not to be taken lightly.This high quality servo is perfect for your mechatronic needs and if you are looking to get into robotics, this is where to start. The HS-805BB servo comes standard with a 3-pin power and control cable, Y-harness.
SPECIFICATIONS:
- Voltage: 4.8-6.0 Volts
- Torque: 274/343 oz-in. (4.8/6.0V)
- Speed: 0.19/0.14 sec/60° (4.8/6.0V)
- Direction: Clockwise/ Pulse Traveling 1500-1900usec
- Rotation: 180°
- Dual Ball Bearing
- Heavy Duty Nylon Gears
- 3-Pole Ferrite Motor
- D1 Heavy Duty Spline
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Giant Scale Servo Motor HS-805BB
| Part Number | HS-805BB |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.110000 |
| Manufacturer | Hitec |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | HS-805BB |
| Voltage (Min) | 4.8V |
| Voltage (Max) | 6V |
| Current (A) | 800mA |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Step Per Revolution(Min) | NA |
| Step Per Revolution (Max) | NA |
| Torque | 274/343 oz-in. (4.8/6.0V) |
| Size (mm) | 66x30x58mm |
| Motor Type | Servo |
| Motor Step Angle | 180° |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Hitec: Deluxe Servo Motor HS-422PKR 7,900.00 -
Hitec Giant Scale Servo Motor HS-755HBPKR 15,200.00


