We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Double Speed Measurement Module HC-020K With Encoder
PKR 1,100.00
SKU
MD-00394
- Buy 3 for PKR 1,045.00 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 1,010.00 each and save 8%
- Buy 25 for PKR 990.00 each and save 10%
HC-020K speed measuring sensor is a wide voltage, high resolution, short response time, and the switch output speed measurement module.
HC-020K speed measuring sensor is a wide voltage, high resolution, short response time, and the switch output speed measurement module. It can test motor's rotational speed with black encoder (measured spec. is related to the encoder, the inner diameter of D type encoder that provided is 4mm, can be used for motor output shaft w/ 4mm diameter, which is TT motor we matched, yellow shell and white axis).
SPECIFICATIONS:
- Launch Tube Pressure Drop: Vf=1.6V
- Launch Tube Current: If<20mA
- Signal output: A, B two lines; TT power level;
- Resolution: 0.01mm
- Disc diameter: 24mm
- Inner Disc Diameter: 4mm
- Encoder resolution: 20 lines
- Speed measuring sensor configuration: measure line 1 motor speed
- Application: For experiment
PHYSICAL DIAGRAM:

PACKAGE INCLUDES:
- 2 X Double Speed Measurement Module HC-020K With Encoder
- 2 X Encoder
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.020000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 4.5V |
| Voltage (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | NA |
| Power | NA |
| Current (A) | 20m |
| Frequency | 100kHZ |
| Load Cell (kg) | NA |
| Output Type | NA |
| Range | NA |
| Temperature Range (Min) | NA |
| Temperature Range (Max) | NA |
| Operating System | NA |
| Resistance Value (Ohm) | NA |
| Baud Rate | NA |
| Interface | NA |
| Num of Pin's | NA |
| Diameter | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review