We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Capacitive Fuel Level Sensor GLTV7 (700mm)
Special Price
PKR 12,550.00
Regular Price
PKR 13,000.00
SKU
MD-00515
- Buy 5 for PKR 12,350.00 each and save 2%
- Buy 10 for PKR 11,700.00 each and save 7%
GLTV7 Capacitance fuel level sensor is used to continuously detect fuel level by measuring the capacitance variations as the liquid level changes, which can be easily shortened to fit the different tank depths.
GLTV7 Capacitance fuel level sensor is used to continuously detect fuel level by measuring the capacitance variations as the liquid level changes, which can be easily shortened to fit the different tank depths. It can carry out real-time monitoring with GPS tracking system, can directly replace the fuel level sensor and connect the instruments in original car.With the characteristics of strong stability and long service life.
SPECIFICATIONS:
- Material: Plastic and Aluminum Alloy
- Length range: 120-1500mm
- Supply voltages: 10 to 32V
- Rated current for alarm switch: 500mA
- Output signal:RS232, RS485
- Resolution: 1mm
- Operating temperatures: - 40 to 85°C
- Protection rank: IP65

PHYSICAL DIAGRAM:

RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- Suitable for Vehicle, truck, coach, agrimotor, GPS fleet management, Gps tracking system, generator set, construction machinery and more.
- Signal output with high-resolution :1mm.
- Continuous and steady output signal.
- Length could be trimmed in the field.
- The parameters can be conveniently reset and recalibrated with an external calibrator.
- Fits different tank sizes, minimizing customer inventory level.
- Used for diesel, gasoline and kerosene level measuring.
- Compatible with GPS market leading GPS tracker and software to monitor vehicle fuel level at any time.

PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Capacitive Fuel Level Sensor GLTV7 (700mm)
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.500000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Voltage (Min) | 10V |
| Voltage (Max) | 32V |
| Power | NA |
| Current (A) | 500m |
| Frequency | NA |
| Output Type | Analog |
| Range | 120-1500mm |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Measurement Time | NA |
| Sensor Type | Fuel Level Sensor |
| Baud Rate | NA |
| Interface | RS232, RS485 |
| Diameter | 700mm probe length |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review