We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
CAN Interface Transceiver IC MCP2551-I/SN
PKR 270.00
SKU
MD-00614
- Buy 10 for PKR 256.50 each and save 5%
- Buy 50 for PKR 243.00 each and save 10%
- Buy 100 for PKR 229.50 each and save 15%
CAN Interface Transceiver IC MCP2551-I/SN
The MCP2551 is a high-speed CAN, fault-tolerant device that serves as the interface between a CAN protocol controller and the physical bus. The MCP2551 provides differential transmit and receive capability for the CAN protocol controller and is fully compatible with the ISO-11898 standard, including 24V requirements. It will operate at speeds of up to 1 Mb/s.
FEATURES:
- Supports 1 Mb/s operation
- Implements ISO-11898 standard physical layer requirements.
- Suitable for 12V and 24V systems.
- Externally-controlled slope for reduced RFI emissions
- Detection of ground fault (permanent dominant) on TXD input
- Power-on reset and voltage brown-out protection
- An unpowered node or brown-out event will not disturb the CAN bus
- Low current standby operation
- Protection against damage due to short-circuit conditions (positive or negative battery voltage)
- Protection against high-voltage transients
- Automatic thermal shutdown protection
- Up to 112 nodes can be connected
- High noise immunity due to differential bus implementation.
RELATED DOCUMENTS:
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X CAN Interface Transceiver IC MCP2551-I/SN
| Weight (KG) | 0.020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | MCP2551-I/SN |
| Voltage (Min) | 4.5V |
| Voltage (Max) | 5.5V |
| Power | NA |
| Temperature Range (Min) | -20°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 8 |
| SMD_Package | SOIC-8 |
Write Your Own Review