Atmel - Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) AT89S8252-24JI
PKRĀ 450.00
SKU
MD-01152
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
Categories
Manufacturer Microchip Technology
Series 89S
Packaging ? Tube ?
Part Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4 V ~ 6 V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)