We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Arduino Industrial 101 Evaluation Board
PKR 8,130.00
SKU
MD-00777
- Buy 3 for PKR 7,725.00 each and save 5%
- Buy 20 for PKR 7,480.00 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 7,320.00 each and save 10%
Arduino Industrial 101 Evaluation Board
The Arduino Industrial 101 Evaluation Board is an Evaluation board for Arduino 101 LGA module. The ATmega32u4 microcontroller is integrated in the baseboard. The module supports a Linux distribution based on OpenWRT named LininoOS.The Arduino Industrial 101 Evaluation Board has built-in Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n operations up to 150Mbps 1x1 2.4 GHz), 3 GPIOs (of which 2 can be used as PWM Outputs), 4 Analog Inputs, 1 USB, 1 Ethernet signal on pin headers and a built-in DC/DC converter.
FEATURES:
- Processor: Atheros AR9331
- Operating Voltage: 3.3V
- Flash Memory: 16 MB
- RAM: 64 MB DDR2
- Clock Speed: 400 MHz
- WiFi: 802.11 b/g/n 2.4 GHz
- Ethernet: 802.3 10/100 Mbit/s (Exported on headers)
- USB: 2.0 Host (Exported on headers) Arduino Microcontroller
- Microcontroller: ATmega32u4
- Operating Voltage: 5V
- SRAM: 2.5 KB
- Clock Speed: 16 MHz
- Analog I/O Pins: 12 (4 exported on header)
- EEPROM: 1 KB
- DC Current per I/O Pins: 40 mA
SPECIFICATIONS:
- Input Voltage: 5 V
- Digital I/O Pins: 20 (7 exported on header)
- PWM Output: 7 ( 2 exported on header)
- Power Consumption: 130 mA
- PCB Size: 42 x 51 mm
- GPIO: 3 Exported on headers
- DogOLED Support: 1 Exported on headers
RELATED DOCUMEMENTS:
PIN CONFIGURATIONS:

PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Arduino Industrial 101 Evaluation Board
| Weight (KG) | 0.030000 |
|---|---|
| Manufacturer | Arduino |
| Product Availability | Obsolete |
| Voltage (Min) | 3.3V |
| Voltage (Max) | 5V |
| Current (A) | 40m |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Range | NA |
| MCU Type | Processor: Atheros AR9331Micorocontroller : ATmega32u4 |
| Baud Rate | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Arduino 101 Development BoardSpecial Price PKR 5,450.00 Regular Price PKR 5,750.00