We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Amphenol: 24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Receptacle - DD24W7SA00LF
PKR 0.00
SKU
MD-01684
D-Sub Cable Connectors, Input Output Connectors, Power Cable Connector 24W7 Socket.
Plug & Socket Shells - DW Series
DW series of mixed power and signal contacts has been specially designed for industrial and telecom markets
Mixed contacts for soldering on to cable
Contacts for currents of 10A to 40A should be ordered separately
These connectors are not provided with accessories
Standards
NFC 93425 HE507
Mixed Contact 'D'
Mixed contact connectors suitable for making combined signal and power connections. Plug and socket options with solder bucket or 90° PCB terminations. Shell definition: 17W2 shell can have 17 mixed contacts in total. Shell is supplied with 15 signal contacts and has 2 cavities for power or coaxial contacts. Suitable for military, industrial or commercial applications and computer interfacing etc
Specifications
| Attribute | Value |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Female |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| D Connector Type | Mixed Contact D-Sub |
| D-Sub Shell Size | D |
| Termination Method | Solder |
| Mixed Contact Layout | 24W7 |
| Housing Material | Steel |
| Voltage Rating | 300.0 V |
| Length | 66.55mm |
| Width | 15.37mm |
| Depth | 14.17mm |
| Dimensions | 66.55 x 15.37 x 14.17mm |
| Series | DW |
| Minimum Operating Temperature | -55.0°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Part Number | DD24W7SA00LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol |
| Product Availability | In Stock |
Write Your Own Review