Allen Bradley Powerflex 525 Series Inverter 0.75kW (25B-A4P8N114)
Special Price PKR 79,000.00 Regular Price PKR 86,145.00
SKU
MD-00743
FEATURES:
  1. Internal CE Compliant Filter
  2. V Per Hz-Sensorless
  3. Vector-Close Loop
  4. Vector-Perm Mag Mtr CTRL
  5. Safe Torq-Off PID-SIL2 Cat3
SPECIFICATIONS:
  1. Connection: Fixed Terminal Block
  2. Control: EtherNet IP-USB-RS485
  3. Enclosure: IP20,UL-NEMA Type Open
  4. Frequency Rating: 50-60 HZ
  5. Input Voltage Rating: 240V AC
  6. Mounting: Panel Mount
  7. Output Current Rating: 4.8 A
  8. Power Factor: 0.98
  9. Power Rating: 0.75 kW (1 HP)
  10. Size: Frame B
  11. Sub Brand: PowerFlex 525
  12. User Interface: Integral Keypad With Potentiometer And LED Display
RELATED DOCUMENTS:
  1. Datasheet.
PACKAGE INCLUDES:
  1. 1 X Allen Bradley Powerflex 525 Series Inverter 0.75kW (25B-A4P8N114)
More Information
Weight (KG) 2.300000
Voltage (Min) NA
Voltage (Max) 240VAC
Output Voltage NA
Power 0.75 kW (1 HP)
Current (A) 4.8
Frequency 50-60 HZ
Load Cell (kg) NA
Output Type NA
Range NA
Temperature Range (Min) -40°C