We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Adjustable Thermostat Hot Melt Glue Gun 968A (150W)
Special Price
PKR 3,350.00
Regular Price
PKR 3,500.00
SKU
MD-00521
- Buy 10 for PKR 3,220.00 each and save 4%
- Buy 50 for PKR 3,150.00 each and save 6%
Adjustable Thermostat Hot Melt Glue Gun 968A (150W)
FEATURES:
- Compact design, smooth shape and with Power indicator function.
- Easy to use
- Extended heat shell and 150W strong power, can work for glue gun,
- New materials and durable silicone cover long life, high thermal
- Patented anti-salivation technology, not leak glue, no reflux
- A variety of specifications of the nozzle configuration, easy to replace
- Particularly suitable for use on the plant and production lines
SPECIFICATIONS:
- Model NO: 968A
- Voltage : AC 220V ~ 240V 50Hz
- Power consumption: 150W
- Heat generating component: 150W ceramic heater
- Temperature Range: 110 ℃ ~ 230 ℃ (stepless)
- Temperature accuracy: ± 2 ℃
- Insulation resistance: ≥100MΩ
- Diameter tape: ∮10mm ~ ∮11.5mm
- Tape type: EVA white strips, strips of polyamide
- Trigger Type: Full-grip trigger sliding straight
- Circuit control system: Zero interference, the new temperature controller
PHYSICAL DIAGRAM:

PACKAGE INCLUDES:
- 1 X Adjustable Thermostat Hot Melt Glue Gun 968A (150W)
| Weight (KG) | 0.817000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Material | Plastic |
| Processor | NA |
| Voltage (V) | 220 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Temperature Range (Min) | 100°C |
| Temperature Range (Max) | 230°C |
| Display Resolution (Pixels) | NA |
| Power (W) | 150W |
| Num of Holes | NA |
| Size (mm) | NA |
Write Your Own Review