We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
8-Channel CMOS Analog Multiplexer IC DG408DY
PKR 165.00
SKU
MD-00372
- Buy 3 for PKR 156.75 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 151.80 each and save 8%
- Buy 50 for PKR 140.25 each and save 15%
The DG408 is an 8 channel single-ended analog multiplexer designed to connect one of eight inputs to a common output as determined by a 3-bit binary address (A0, A1, A2).
The DG408 is an 8 channel single-ended analog multiplexer designed to connect one of eight inputs to a common output as determined by a 3-bit binary address (A0, A1, A2).Applications for the DG408 include high speed data acquisition, audio signal switching and routing, ATE systems, and avionics. High performance and low power dissipation make them ideal for battery operated and remote instrumentation applications. Designed in the 44 V silicon-gate CMOS process, the absolute maximum voltage rating is extended to 44 V. Additionally, single supply operation is also allowed.
FEATURES:
- Low on-resistance - RDS(on): 100
- Low charge injection - Q: 20 pC
- Fast transition time - tTRANS: 160 ns
- Low power - ISUPPLY: 10 μA
- Single supply capability
- 44 V supply max. rating
- TTL compatible logic
RELATED DOCUMENTS:
APPLICATIONS:
- Data acquisition systems
- Audio signal routing
- ATE systems
- Battery powered systems
- Single supply systems
- Medical instrumentation
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X 8-Channel CMOS Analog Multiplexer IC DG408DY
| Part Number | DG408DY-E3 |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.000100 |
| Manufacturer | Made in China |
| Product Availability | In Stock |
| Model Number | DG408DY |
| Voltage (Min) | 5V |
| Voltage (Max) | 40V |
| Power | NA |
| Current (A) | 30m |
| Temperature Range (Min) | -40°C |
| Memory | NA |
| Num of Pin's | 16 |
| SMD_Package | SOP-16 |
Write Your Own Review