Nema 17 Stepper Motor 4 Lead (17HS8401 1.7A)
PKR 3,650.00
Only 1 left
SKU
3D-00012
  • Buy 3 for PKR 3,467.50 each and save 5%
  • Buy 10 for PKR 3,358.00 each and save 8%
NEMA-17 1.7A Stepper Motor – Model 17HS8401 for reprap 3D printer, CNC Machines or for general control and automation needs.
FEATURES:
  1. Step angle accuracy: + - 5%(full step,not load)
  2. Resistance accuracy: + - 10%
  3. Inductance accuracy: + - 20%
  4. Temperature rise: 80deg Max(rated current,2 phase on)
  5. Ambient temperature : 20deg ~+50deg
  6. Input Voltage:12V
  7. Insulation resistance:100MΩ Min,500VDC
  8. Insultion Strength: 500VAC for one minute
SPECIFICATIONS:
Model             17HS8401B
Step Angle(deg)
 1.8
Motor Length (mm)
 48
Rated Current (A)
 1.7
Phase Resistance (Ohm)
 1.8
Phase Inductance (mH)
 3.2
Holding Torque (N.cm)
 52
Detent Torque (N.cm)
 2.6
Rotor Inertia (g.cm2)
 68
Motor Weight (g)
 400
PACKAGE INCLUDES:
  1.  1 X 4-lead Nema 17 Stepper Motor (17HS8401B 1.7A)