We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3D Printing Graffiti Pen With LCD Display
PKR 7,600.00
SKU
MD-00280
The 3D printing pen using plastic, melted at high temperatures, and three dimensional objects can be used to draw your design on paper to real life.3D printing is an artist, an excellent tool for modeling, product designer’s and enthusiasts, and art print.
The 3D printing pen using plastic, melted at high temperatures, and three dimensional objects can be used to draw your design on paper to real life.3D printing is an artist, an excellent tool for modeling, product designer’s and enthusiasts, and art print.
FEATURES:
- Input: AC 100v-250v
- Output: DC 12V 3A 24W
- Output Material Type: Fused Deposition Modeling
- Molding method: three-dimensional modeling
- Printing area: unlimited
- Speed: Adjustable
- Heating temperature: 160 to 230 degrees (adjustable)
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X 3D Printing Graffiti Pen With LCD Display
| Part Number | NA |
|---|---|
| Weight (KG) | 0.100000 |
| Manufacturer | Made in China |
| Model | 2nd Generation Graffiti 3D Printing Pen |
| Voltage (V) | 220 |
| Output Voltage | 12V 3A 25W |
| Maximum Printing Size | Indefinite |
| Nozzle Type | 0.4/0.7mm |
| Filament Diameter | 1.75mm |
| Operating System | NA |
| Interface | NA |
| Printing Speed | Adjustable |
| Support Material | ABS/PLA |
| Size (mm) | 170X22X63mm |
Write Your Own Review