We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
3D-Printer RepRap PCB Heatbed MK2A (300x300mm)
PKR 8,850.00
Only 1 left
SKU
MD-00750
- Buy 3 for PKR 8,407.50 each and save 5%
- Buy 10 for PKR 8,142.00 each and save 8%
3D-Printer RepRap PCB Heatbed MK2A (300x300mm)
This heatbed is designed to be compatible with any 3D printer that can accept the RAMPS MK2A version of heatbed. This heatbed has a power capability allowing it to be used with 24V power supply sources. It features a central mounting hole on the front side to allow for three point mounting. This is much easier for bed levelling in comparison to 4 point mounting. First level the side with two holes and fix in place, then level the side with one hole. A glass plate is highly recommended to provide a truly flat surface and rigidity. Additionally, the solder pads have been greatly increased in size, making it much easier and allowing for the use of 1206 surface mount components. But this does not remove the need to use proper strain relief.
SPECIFICATIONS:
- Dimensions (Outer): 328mm x 328mm
- Dimensions (Heat Bed): 300mm x 300mm
- Material:FR4 1.6±0.15mm
- 2 Layer, 35μm Copper
- Input Voltage: 24V DC
- Power: >300W
- Copper Plated Holes
PACKAGE INCLUDES:
- 1 X 3D-Printer RepRap PCB Heatbed MK2A (300x300mm)
| Weight (KG) | 0.300000 |
|---|---|
| Manufacturer | Made in China |
| Product Availability | In Stock |
| Voltage (V) | 24 |
| Power | >300W |
| Material | FR4 |
| Thermistor Size | NA |
| Structure | Heatbed |
| Nozzle Type | NA |
| Shaft Bore Size | NA |
| Diameter | 300x300x2.0mm |
| Size (mm) | 328*328mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
3D Printer RepRap Aluminum Heated Heatbed (MK3)PKR 1,650.00 -
RepRap Mendel PCB Heated Heatbed (MK2B)Special Price PKR 820.00 Regular Price PKR 900.00
